İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Perakende giyim e-ticaret satışlarını durduruyor

Koronavirüs (KOVİD-19) salgını nedeni ile alışveriş merkezleri ve caddelerdeki binlerce mağazasını kapatan perakendeciler, şimdi de e-ticaret satışlarını durduruyor.

Koronavirüs salgını nedeni ile binlerce mağazasını kapatan hazır giyim markaları şimdi de online satış kanallarında satışı durduruyor. İlk olarak LC Waikiki ve Mavi Jeans e-ticaret sitelerinde satışları keserken onları Twigy izledi. Birçok önemli markanın da aynı yolu izlemesi bekleniyor.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, geçtiğimiz günlerde BMD üyesi 350’ye yakın markanın 70 bin mağazasını halk sağlığını korumak için kapatma kararı aldıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“E-ticaret kanalındaki çalışanlarımız da bizim için önemli. Bu kapsamda buradaki satışları bir süre durdurma kararı aldık. Biz de kendi e-ticaret satışlarımızı bir süre için durduracağız. Perakende sektörü olarak devletin çağrısına uyarak kendi Olağanüstü Halimizi (OHAL) ilan ettik. Yavaş yavaş diğer markaların da bu adımı takip edeceğini düşünüyorum” dedi.

”İleriye dönük siparişler belirsiz bir tarihe ötelendi”

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu da tekstil sektöründe üretimin yüzde 80’den fazla durduğunu, 1 Nisan’dan sonra ise tamamen durabileceğini söyledi. Karasu, “Çoğunlukla ABD ve Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. İç pazar da dahil olmak üzere markalar mağazalarını kapattı. Böyle olunca sevk ettiğimiz malların parasını ödemedikleri gibi ileriye dönük siparişleri de belirsiz bir tarihe ötelelediler. Herhangi bir ödeme planı sunmadılar. İçeride üretilmiş bekleyen her şeyi olduğu gibi bırakın dediler. Böyle olunca üretim yavaş yavaş değil, ABS freni ile durdu” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir