İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Moody’s: Türk bankaları kırılgan

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Türkiye’de bankaların kısa vadeli döviz fonlamasına bağımlılıkları, onları piyasaya erişimin sınırlanmasına karşı kırılgan hale getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Moody’s raporunda Türk bankacılık sistemiyle ilgili de ‘Türkiye’de bankaların kısa vadeli döviz fonlamasına bağımlılıkları, onları piyasaya erişimin sınırlanmasına karşı kırılgan hale getiriyor.’ yorumunu yaptı.

Kuruluş, büyük gelişmekte olan piyasaların çoğunda sermaye akışlarının, hisse senedi piyasalarının ve tahvil getiri farklarının yatışmaya başladığını vurguladı. “Piyasa şartlarının oturması ile büyük gelişmekte olan piyasa ülkelerinin çoğunun ciddi ödemeler dengesi krizlerinden kaçınabilecekler” değerlendirmesini yapan Moody’s, bu durumun gelişmekte olan piyasa ülkelerinin ABD Doları likiditesine erişimlerini ve piyasalara dönüşlerini kolaylaştırdığını vurguladı.

Moody’s Türkiye’de bankaların kısa vadeli toptan döviz fonlamasına, Mart itibariyle gelecek 12 ayda vadesi dolacak 48,5 milyar dolar, bağımlı olmalarının piyasalara erişimin daralmasına karşı bu bankaları kırılgan yaptığını vurguladı.

Gelişmekte olan piyasa bankalarında varlık kalitesi ve karlılığın kaçınılmaz olarak düşeceğini, ancak sermaye tamponlarının güçlü bir ilk savunma hattı sağladığını ifade eden Moody, “Biz ayrıca sistemsel açıdan açıdan önemli bankalara gerektiğinde hükümet desteğinin sağlanacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulunduk.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir