İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelişim atölyeleri işsizlere can simidi oldu

Artan işsizlikle birlikte diplomalar da artık yeterli gelmeyince, iş arayan gençler ve işsiz kalan orta ve üst düzey yöneticiler, bireysel gelişime yönelik eğitim ve atölye çalışmalarını çare olarak görmeye başladı.

OSMAN KAFKAS / FTTürkiye – Türkiye’deki işsizlik, geçen yıl yani 2019’da Cumhuriyet Tarihi’nin rekor oranlarına ulaştı. 2020’de de artışın sürmesi öngörülüyor. Uluslararası pazarlardaki daralmaya bağlı olarak yurt içi ekonomide yaşanan durgunluk, yüksek enflasyon ve genç nufusun yüksek olmasına bağlı işgücüne katılımın hızla artması sonucu işsizlik rakamları da ülkemizde giderek yükseliyor.

Gençlerin iş bulmasının giderek güç hale gelmesinin yanı sıra ekonomik nedenlerle orta ve üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu ileri yaşlarda karşı karşıya kalınan işten çıkarılmalar nedeniyle yaşanan işsizlik, çığ gibi büyümeye başladı. Hal böyle olunca üniversite, yüksek lisans ve doktora diplomalar da artık yeni iş bulmada yeterli olamıyor. Bu nedenle bireysel gelişime yönelik kursalar, uygulamalı atölye eğitimlerine rağbet giderek artıyor. 

Nergis Bozyiğit

Konuya ilişkin bilgi veren Türkiye İtibar Akademisi Gelişim Atölyeleri Koordinatörü Nergis Bozyiğit, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin göstergeleri ve ekonomi çevrelerinin de altını çizdiği rakamlar gösteriyor ki; yüksek enflasyon nedeniyle işsizlik artarak devam edecek.  Ülkemizin yaşadığı zor günleri eğitim kurumları fırsata çeviriyor. Hem mesleki anlamda yeterlilik sağlamak hem de kendine farklı mesleki alanlarda yetkinlik kazandırmak isteyen kişi ve kurumlar için farklı eğitim seçenekleri sunuluyor.  İş ve özel hayatın tamamında başarı ve mutluluğu getirecek kişisel gelişim eğitimleri ile hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda başarı sağlayacak mesleki eğitimler ön plana çıkıyor” dedi.

Deneyim paylaşımı ve nitelikli eğitim

“Ülkemizde eğitimlerin doğru eğitmenler tarafından verilmeyişinin önemli eksiklerden biri olduğundan yola çıkan İtibar Akademisi,  eğitim alanındaki fırsatı gören eğitim kurumlardan biri oldu” diyen Bozyiğit, “Doğru eğitmen kadar eğitimin içeriği ve eğitim tekniklerinin de öneminden yola çıkarak konunun uzmanı kişiler ile deneyim paylaşımı şeklinde eğitim atölyeleri kurguladığımız Türkiye İtibar Akademisi,  Türkiye’nin Eğitim AVM’si olmaya hazırlanıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk ‘Eğitim AVM’si

Nergis Bozyiğit

Türkiye İtibar Akademisi’nin bünyesinde kurduğu “Gelişim Atölyeleri” ile iş dünyasının ve beyaz yakalı profesyonellerin ihtiyaç duyduğu tüm eğitimleri tek bir çatı altında topladığını ifade eden Bozyiğit, “Gelişim Atölyeleri sayesinde uzman eğitmenler kurumsal bir çatı altında eğitimlerini sunma fırsatı yakalarken, eğitimlerden yararlanan kurum ve profesyoneller de belirli kriterlerle seçilmiş uzman mentörlerden gereksinim duydukları eğitimleri alma fırsatı yakalıyor.  İş hayatında planlama ve verimlilik büyük önem taşıyor. Yapılacak işlerin belirli bir düzen içerisinde yapılması süreçlerin kısaltılması, işlerin daha hızlı ve sürdürülebilir olmasını sağlıyor. Daha az maliyet ve enerji ile faliyetlerin yönetilmesi ve çalışanların verimlilikleri de düşünüldüğünde firmalar için de eğitim önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkıyor. Gelişim Atölyeleri, kurumlara zengin eğitim ve eğitmen havuzu ile doğru eğitmen ve mentörlere ulaşma şansı sunuyor.  Kurumsal olarak eğitim talebinde bulunan firmalara verimli ve doğru eğitime ulaşmada güvence sunuyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir