Tüketici güveni azaldı

2016 yılının Eylül ayında çıkan Tüketici Güven Endeksi yüzde 74,3 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında azaldı; Ağustos ayında yüzde 74,44 olan endeks değeri Eylül ayında yüzde 74,29 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi %92,1 oldu

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi geçtiğimiz aya göre %2,3 oranında gerileyerek Eylül ayında %92,07 oldu. Bu gerileme, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi %102,9 değerine yükseldi. Ağustos ayında %101,95 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %1 oranında yükselerek, Eylül ayında %102,92 oldu. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının geçtiğimiz aya göre arttığını göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi %80,4 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi geçtiğimiz aya göre %4,5 oranında yükselerek, Eylül ayında %80,44 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyen sayısının yükselmesinden kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi %21,7 oldu. Tasarruf etme ihtimali endeksi %11,8 oranında düştü. Ağustos ayında %24,62 olan endeks, Eylül ayında 21,72 değerine geriledi. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanmaktadır. Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Güven Endeksi 22.09.2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir