Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu

Bu yıl ilk kez Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream ve ¬VMware markalarını bir araya getiren Dell Technologies Forum 2018 kapsamında dönüşüme hazır olmak için gerekenler aktarıldı.

Ajandası açıklanan etkinliğin ana konuşmacısı Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Genel Müdürü Mohammed Amin, “Gelecek için İnovasyon” sunumuyla BT profesyonellerinin karşısına çıktı. İnsan ve makine işbirliğinin bir sonraki döneminden söz eden Amin, 2030’da makine öğrenimi ile başka bir dünyada olacağımızı belirtti. İşletmelerin yaşanan değişime ayak uydurmakta zorlandığını dile getiren Amin, Dell Technologies ile Institute of Future tarafından 17 ülkede gelişen teknolojilerin iş modellerini nasıl etkileyeceği üzerine yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı. Katılımcıların yanıtları şu şekilde:

• Yüzde 57’si değişimin hızına ayak uydurmakta zorlanıyor
• Yüzde 42’si ise önümüzdeki 10 yılla nasıl baş edebileceğini bilmiyor
• Yüzde 50’si önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bulunduğu sektörün nasıl olacağını bilmiyor
• Yüzde 93’ü 2030’da dijital bir işletme olmak için çalışıyor

Yapay zekanın etki edeceği alanlar hakkında örnekler veren Amin, insanların yaşam kalitesini artırmak için yapay zekanın dahil edildiği dijital asistan, endüstriyel robotlar ve akıllı evlerin önümüzdeki döneme damgasını vuracağını belirtti. Üretim alanında ise fabrikaların tamamen yapay zekâ ile yönetilen sürece geçeceğini belirten Amin, yapay zeka temelli altyapılarla birlikte sürücüsüz araçlar ve insan eli değmeyen müşteri hizmetleri, iş süreçlerinin 2030 yılında hayatımızın parçası olacağını dile getirdi.

Translate »