Nissan’ın eski CEO’su ev hapsinden firar etti

Japon otomotiv devi Nissan ve Renault eski CEO’su Carlos Ghosn’un, ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan Lübnan’a kaçtı.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Nissan ve Renault’nun eski genel müdürü Carlos Ghosn, hakkındaki dava devam ederken sürpriz bir şekilde Japonya’dan Lübnan’a kaçtı. Ghosn’un Türkiye aktarmalı bir uçakla Lübnan’a sığındığı belirtildi.

Carlos Ghosn olayının özeti ve ortaya atılan en güçlü iddiaya göre tarihi kaçışın hikayesi şöyle;

Kasım 2018’de tutuklandı

Otomobil dünyasının en önemli isimlerinden Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, geçtiğimiz yıl kasım ayında Tokyo savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Carlos Ghosn’un aldığı maaşı milyonlarca dolar daha düşük beyan edip vergi yasasını ihlal ettiği yani Japonya’dan vergi kaçırdığı tespit edildi.

13.8 milyon dolar ödeyip ev hapsine alındı

Bir süre ceza evinde kalan Carlos Ghosn, 13.8 milyon dolarlık kefaletle Tokyo’da ev hapsine alındı.

Hapis cezası kesinleşince harekete geçildi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Japon istihbaratının gözetimi altında nisan ayında çıkacağı mahkemenin gününü bekleyen Carlos Ghosn’a avukatları “Tutuklanacaksın” deyince harekete geçildi.

13.8 milyon dolarlık kefaletini yakan Ghosn için kaçış planı hazırlandı.

28 Aralık gecesi harekete geçildi

28 Aralık Cumartesi günü, bir grup şahıs Ghosn’un evine “parti için gelen müzisyen” kimliğiyle girdi. Evinde bir parti düzenliyormuş gibi davranan Ghosn saatler sonra müzisyenlerle birlikte “kontrbas taşıma çantasının” içinde evden çıkmayı başardı.

Tokyo’dan 506 km uzaklıktaki Osoka’ya gitti

Ghosn, aynı günün gecesi 506 kilometre uzaklıkta bulunan Osaka’ya götürüldü.

Osaka’dan jetle İstanbul’a getirildi

29 Aralık sabahı saat 11:10’da Ghosn, Osaka’dan bindiği özel bir jetle İstanbul’a getirildi. 29 Aralık’ta İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na inen Carlos Ghosn birkaç saat sonra ise aynı jetle ya da başka bir jetle Lübnan’ın başkenti Beyrut’a uçtu.

İddiaların düğümlendiği yer: İstanbul muamması

Tarihi kaçışın İstanbul durağıyla alakalı birçok senaryo var. Osaka-İstanbul-Beyrut üçgenindeki özel jet uçuşları da dikkate alınarak ortaya atılan iddialardan en çok üzerinde durulanı ise şöyle;

Ghosn bu uçakta mıydı?

Tarkan Ser isimli bir Türk’e ait TC-TSR tescilli uçak Osaka Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan 29 Aralık pazar günü saat 12.05’te hareket etti.
Saat 23.10’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi. Ünlü iş adamının işte bu uçakla İstanbul’a getirildiği iddia ediliyor.

Beyrut’a nasıl gitti?

İstanbul’da birkaç saat geçiren Ghosn’un burada uçak değiştirerek Beyrut’a uçtuğu iddia ediliyor.

Uluslararası medyada, Ghosn’un Beyrut’a götürüldüğü uçağın ise TMSF’ye ait Challenger 300 tipi jet olduğu konuşuluyor.

TMSF yetkililerinden ise henüz uluslararası medyadaki bu iddialara ilişkin açıklama gelmedi.

MNG’den yalanlama geldi

Carlos Ghosn’un kaçışında MNG’ye bağlı özel jetin kullandığı da öne sürülmüştü. TV 100’e konuşan MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal ise bu iddiayı yalanladı.

Translate »