Türkmenistan  İtalya İşbirliğiTürkmenistan ile İtalya işbirliği yeni anlaşmalar ile güçlendi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 6-7 Kasım tarihlerinde Avrupa Birliği ülkesi İtalya’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. 


Türkmen Lideri’nin daha önce 2009 ve 2015 yıllarında yaptığı ziyaretten sonra tekrar gerçekleştirdiği İtalya ziyareti imzalanan çok sayıda anlaşmalar ile daha da güçlendi.  

Türkmen Lider, Roma ziyareti kapsamında İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir araya geldi.


İtalyan İş Adamları İle Görüşme


Türkmen Lider, ziyaretinin ikinci gününde ikamet ettiği Rome Cavalieri otelinde dünyaca ünlü İtalyan şirket temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. 


Toplantıya,  Danieli, ENI, Leonardo S.p.A, Maire Tecnimont, Valvitalia, Thales Alenia Space, Bonatti, SACE, Pietro Fiorentini gibi şirket temsilcileri katıldı.


İtalyan şirket yekilileri, bu görüşmede kendi şirketlerini tanıtma fırsatı buldu. Türkmenistan Devlet Başkanı, İtalyan şirketleri ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, birçok alanda özellikle sanayi, ulaştırma, petrolgaz, enformasyon teknoloji ve diğer sektöründeki yatırımlar ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda üretim tesislerin inşa edilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Türkmen Lider, 2019 yılının 8 ayında Türkmenistan’ın dış ticaret hacminde İtalya’nın 3.sırada yer aldığını kaydederek, ortaklaşa ikili işbirliğini yeni seviyelere taşıma imkanının olduğunu ifade etti. Devlet Başkanı, Milano’da yapılan Türkmenistan-İtalya İş Forumu’nun önemine değinerek, bu forumun sonucunda çeşitli alanlarda işbirliğine yönelik 20’den fazla anlaşmaya imza atılmasının önemli olduğunu vurguladı.Türkmen Lider Ve İtalyan Başbakanı Görüşmesi


Türkmen Lider, Roma ziyareti kapsamında İtalya Başbakanı Giuseppe Conte tarafından Chigi köşkünde resmi törenle karşılandı. Ardından Türkmen Lider ve İtalya Başbakanı ikili görüşmelerde bulundu. Taraflar, siyasi, ekonomik, kültür ve diğer alanlardaki işbirliğini ele aldı.


Türkmen Lider, İtalya Başbakanı’nı 2020 yılında Aralık ayında Aşkabat’ta Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldönümü için düzenlenecek törenlere ve Uluslararası Konferansa davet etti.


İkili Anlaşmalar İmzalandı


Türkmen Lider ve İtalya Başbakanı’nın hazır bulunduğu törende bir dizi anlaşmalar imzalandı.


Türkmenistan Hükümeti ile İtalyan Hükümeti arasında hava ulaşımı anlaşması;

Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı ile İtalya Sağlık Bakanlığı arasında sağlık ve tıp bilimleri alanında işbirliği mutabakat muhtırası; Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı ile İtalya Çevre ve Kara ve Deniz Koruma Bakanlığı arasında risk değerlendirmesi, iklim değişikliğinin uyarlanması ve azaltılması konusunda işbirliği konusunda mutabakat zaptı; Türkmenistan Eğitim Bakanlığı ile İtalya Eğitim, Üniversiteler ve Araştırmalar Bakanlığı arasında eğitim alanında işbirliği mutabakat muhtırası imzalandı.


Daha sonra Türkmen Lider, İtalya Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. İtalya’nın Türkmenistan ile geniş işbirliğine odaklandığını onaylayan Sergio Mattarella, Türkmen liderine aktif işbirliğine ve ikili işbirliğine yönelik aktif yaklaşımı için teşekkür etti.


Geniş alanda Türkmen-İtalyan işbirliğinin ele alındığı görüşmelerden memnun kalan Türkmen Lider, Ticaret ve ekonomik alanda işbirliğini sistematik hale getirmek ve koordine etmek için etkili bir mekanizma haline gelecek olan Türkmen-İtalyan İş Konseyi’nin veya Çalışma Grubunun kurulmasının önemli olduğuna dikkat çekti.


Türkmen Lider, İtalya ziyareti kapsamında Roma’daki Meçhul Asker anıtına çelenk bıraktı. Ardından Türkmenistan’a döndü.


yilmazparlar@yahoo.com

Translate »