EGD’den Plaket Yağmuru


Başkanlığını Celal Toprak’ın yaptığı Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde 25 ocak 2019 Çarşamba günü gerçekleşen geleneksel Yılbaşı Buluşmasında; Teşekkür vefa-şükran plaketleri ve Meslekte 20 yılını dolduranlara plaketler takdim edildi.   TİM’in ev sahipliğinde, Başarsoft’un ana sponsorluğunda gerçekleşen, Ekonomi Platforma dönüşen geceye KKTC Başbakanı Ersin Tatar, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TİM Başkanı İsmail Gülle, iş adamı Kemal Şahin, (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, Uyumsoft Yönetim Kurul Başkanı Mehmet Önder, Atasay Kuyumculuk Kurucu ve Onursal Başkanı Atasay Kamer başta olmak üzere  siyaset ve iş dünyasından ünlü isimler, EGD üyeleri katıldılar.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Celal Toprak açılış konuşmasında gecenin adeta ekonomi zirveye dönüşmesinden katılımının ve ilginin yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti teşekkür ederek ifade etdi.Türkiye’nin Kıbrıs için yaptığı fedakarlıklara teşekkür eden KKTC Başbakanı Ersin Tatar, iki ülke arasındaki  gönül birliğinin önemine vurgu yaptı.

Tatar “Doğu Akdeniz’de şu an yaşananlarla, o büyük zenginliklerin paylaşımında KKTC’nin ne kadar önemli bir devlet olarak yoluna devam ediyor olduğunu görüyoruz ve mutlu da oluyoruz. Yapılan çalışmalarda Türkiye’nin desteğiyle KKTC’de gelişen önemli sektörler ve gelişen bir KKTC ekonomisi var. Türkiye’nin yoluna güçlü şekilde devam etmesi, yapısı ve potansiyeliyle, bu bölgede yaşayanlara ve KKTC’deki Kıbrıs Türk halkına büyük bir gelecek vaat ediyor.


Bununla birlikte Türkiye’nin yoluna güçlü devam etmesi, ilişkilerimizin en iyi şekilde geliştirilmesi, karşılıklı menfaatlerin oluşması, KKTC ekonomisinin güçlenmesi ile o coğrafyada, istikrarlı bir düzenin kurulmasında faydalı olacak. Sizlere olan güvenimizle, size duyduğumuz itimatla bu bölgede daha güzel günlerin bizim olacağını biliyoruz.”  dedi

TİM Başkanı İsmail Gülle, ekonomi basının ihracatçılar için önemli olduğunu söylerek “Yeni gelişmeleri hep birlikte takip ettik, ihracatın sesini tüm Türkiye’ye hep birlikte duyurduk. Ülkemizin dört köşesinde, ekonomi basınımızla, ihracat seferberliği yürüttük, ihracat adına dolu dolu bir buçuk seneyi geride bıraktık. 2019 gibi, pek çok yönüyle küresel ve bölgesel risklerin tırmandığı bir yılda Türkiye olarak tüm zorluklara rağmen başarılı bir dengelenme sürecini geride bıraktık.Bu süreçte de mal ve hizmet ihracatımız, gerek büyüme ve istihdama, gerekse de cari açığın kapanmasına net katkısıyla, çok kritik bir rol oynadı. Küresel ticaret durağanlık yaşarken, mal ihracatında 180 milyar dolar çıtasını yakaladık. Hizmet İhracatında ise 55 milyar dolar gibi yeni bir rekora yürüyoruz.” Bilgileri paylaştı.

Başarsoft Üst CEO’su Alim Küçükpehlivan, “Alacak çok yolumuz var. Tüm iş adamlarına sesleniyorum, bir kere alıp bir kere satacağınız şeylere değil, bir kere alıp yüz kere satacağınız şeylere, yazılıma yatırım yapın.” dedi.

EGD’ye desteklerinden dolayı Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, Vestel Kurumsal İletişim Müdürü Gençer Kabaroğlu, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu’na teşekkür plaketi verildi.

Ekonomi basınında öncü olan Dünya Gazetesi’ne yeniden önem kazandıran tüm ekip adına Hakan Güldağ’ın  teşekkür plaketini Güldağ adına Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan aldı. Ekonomi basınında duayen isim olan Şeref Özgencil’e plaket sunuldu. Merhum iş adamı Murat Dedeman adına Dedeman Holding yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Şükrü Dedeman, Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit adına ANG Vakfı Başkan Vekili Turgut Gökyiğit, Atasay Kuyumculuk Kurucu ve Onursal Başkanı Atasay Kamer, Güriş Kurucu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk adına oğlu Tevfik Yamantürk 

İş adamı Şaban Taçyıldız adına damadı Cüneyt Harmanşa’ya, Metal Mobilya Kurucusu Mustafa Plevne’ye, merhum Asım Kocabıyık adına Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal iletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş vefa-şükran plaketlerini aldılar.

Serhat Aligil, Doğan Erdoğan, Şükrullah Dolu, Halil Okşit, Mete Tansu, Emre Şahin, Mehmet Ali Akada, Canan Soysal, Hatice Nazlı Aydoğan, Levent Gökmen Demirciler, Mehmet Ali Kantarcı, Metin Tanrıver, Gülten Uğurlu, Talip Bayram, Ayfer Arslan, Fahriye Şenyurt, Gülnur Yeşilbaş Kayaoğlu, Bahri Kayaoğlu, Soyhan Alpaslan, Zeliha Aslan, Çiğdem Subaşı Yücesoy, Yaşar Kızılbağ, Mustafa Mesut Ergan, Mine Şenkul Ergüven, Sinan Yurtkulu, Seda Akbay, Ünal Kurtul ve Halil Günüç, gibi isimlere, meslekte 20 yılını dolduran plaketi takdim edildi. 

Gece verilen resepsiyon ile devam etdi. İş dünyası ve Ekonomi Gazetecileri sohbet etme, röportaj yapma fırsatı buldular.

yilmazparlar@yahoo.com

Translate »