İyi Günde Kötü Günde Türkiye


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 36. Kuruluş yıl dönümü münasebetiyle KKTC İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde Conrad Boshorus Hotelde verilen resepsiyonda KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Kıbrıs’taki var olma mücadesinde KKTC’nin iyi ve kötü günde, acısında ve sevincinde tek bir devlet olmuştur. O da Türkiye’dir ve Türk halkıdır, Anadolu insanıdır” dedi.


Resepsiyona, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever, KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, milletvekilleri çok sayıda gazi, diplomatik misyon temsilcisi ve askeri yetkili ve Kıbrıslı ve Türkiyeli elit davetliler katıldı.Programda konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Cumhuriyet Bayramımız, bayramınız kutlu olsun.” Dedi “Türkiye Cumhuriyeti için 29 Ekim neyse KKTC için de 15 Kasım aynıdır. Bugün bayramdır.” diyen Yerlikaya “Kıbrıs halkı Türkiye ile beraber ve öz değerlerine sahip çıkarak bunu başardı. Bugüne kadar Kıbrıs Türk halkının varlığı ve refahına katkı sunan herkesi alkışlıyoruz. İnanıyoruz ki Kıbrıs Türk halkı 1974 öncesindeki acı günlere asla dönmeyecektir. Türkiye Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de barış, özgürlük ve istikrarın teminatı olmaya devam edecektir. Türkiye’nin garantör ülke sıfatıyla daima Kıbrıs halkının yanında olacaktır. Kıbrıs Türk halkının zorlu şartlar altında büyük bir mücadele vererek bugünlere geldiğini ifade eden Vali Yerlikaya, “Hayatını Kıbrıs davasına adayan Doktor Fazıl Küçük’ü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş şehit ve gazi mücahit ve Mehmetçiklerimizi saygı ve şükranla yad ediyorum. Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştiren dönemin başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ı şükranla anıyorum. Hepsinin mekânı cennet, makamları âli olsun.” İfadelerini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın uluslararası antlaşmalardan doğan haklarla yapıldığını, harekatın Türk milleti için teminat olduğunu söyleyen Vali Yerlikaya, “20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türkünün hür yaşamı adanın eşit sahibi olarak varlığını sürdürme hakkı için verilen mücadelenin en şerefli günüdür. Kıbrıs Türkünün varlığı ve hürriyeti için cesaretle savaşan mücahit ve Mehmetçiklerimiz bu uğurda gözlerini kırpmadan canlarını verdiler. Onların fedakarlığı sayesinde Kıbrıs’ta can güvenliğinin kalmadığı ve kan döküldüğü bir dönemde, adaya huzur ve barış geldi. Barış Harekatı’nın 45. yılında bir kez daha, şehadet mertebesine ulaşan Mehmetçik ve mücahitlerimizi rahmetle gazilerimizi saygıyla anıyorum. Büyüyen ve gelişen Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş ülke KKTC ve Kıbrıslı Türklerle tam bir dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.” Şeklinde dayanışmayı vurguladı.


KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “36 yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Atatürk İlke ve İnkılapları temelinde başta laiklik olmak üzere, çağdaş ve evrensel değerleri esas alarak bu değerler ve ilkeler üzerine kurulmuş bir cumhuriyettir. Bu ilkeler ve değerlerden hiçbir biçimde taviz vermeden bu devleti yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Bu devleti bu şekilde yaşatacağız. Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’taki var olma mücadelesinde, hem iyi gününde hem kötü gününde yanında tek bir devlet olmuştur: o da garantör Türkiye Cumhuriyeti’dir; Türk halkıdır; Anadolu insanıdır. Her zaman ve her koşulda yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının haklı her mücadelesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ulusal ve uluslararası mücadelesinde yanında olacağımızı açık yüreklilikle ve tüm samimiyetimle bir kez daha vurgulamak istiyorum.” Açıklamalarında bulundu. Özersay,  “Değerlerimizi ilelebet yaşatabilmek için kendimize güvenmemiz ve çok çalışmamız gerekir. Bunlardan daha da önemlisi KKTC’ye sahip çıkacağız” dedi. 

KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar ise, KKTC‘nin çağdaş değerlere sahip bağımsız bir devlet olmasında Türkiye’nin verdiği mücadelenin önemli olduğunu söyledi. Çınar, KKTC‘nin gazilerin mücadeleleriyle kurulduğunu belirterek, “Bizim görevimiz de ülkemizi daha ileriye taşımak ve ulusal benliğimizi muhafaza etmektir.”  Dedi 

Rauf Denktaş’ın, 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesinin üzerinden 36 yıl geçti. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Türklere karşı saldırılar artarak devam etmiş ve Yıllar sonra 1974 yılında Yunanistan bilgisi dahilinde EOKA örgütün Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’u devirmesi üzerine garantör devlet sıfatıyla Türkiye harekete geçmişti. 20 Temmuz 1974 tarihinde atılan adımlar çerçevesinde Kıbrıs Harekatı başladı ve 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC kuruluşunu tam anlamıyla gerçekleştirerek bağımsızlığını ilan etti.


yilmazparlar@yahoo.com

Translate »