Üretim kabiliyetlerimizi geliştirmeliyiz

İstanbul Ticaret Odası ekim ayı meclis toplantısında İTO Yönetim Kurul Başkanı Şekib Avdagiç, “Ükemizin üretim ve ticaret kapasitesini ve kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Tüm Konuşmaların Barış Pınarı Harekatı’ nın da Mehmetçiğin burnu kanamadan dönmesi dilekleriyle başladığı, 10 Ekim 2019 Perşembe günü gerçekleşen, İstanbul Ticaret Odası meclis toplantısında İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, Dış siyasetin Türk ekonomisinin gelişmesini istemediğini söyleyerek başladığı konuşmasında, 943,5 milyon sermayeli olarak, Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kuran Alman otomotiv Volkswagen firmasının Türkiye’deki yatırımı hakkında olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.


Öztürk Oran, Toplam yatırımın değerinin yaklaşık 1 milyar 300 milyon doları aşkın bulacağını, fabrikanın 300 bin adet araç üretim kapasitesinde olacağını, şirketin 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını hatırlattı.


İTO  Meclis Başkanı   Oran, 6 ekim İstanbul kurtuluşu kutlaması sonrasında  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Atatürk’ü anarak minnettarlığımızı dile getirdi. Ahilik haftası ile ilgili sözlerinden sonra, gündem maddelerin okunmasına geçildi.


Oylamaların sonrasında İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı konuşmasının ana başlıkları da; Ekonomimizde olumlu yönde gelişmelerin olduğunu,  Barış Pınarı harekatın Türkiye üzerinde oynanan kirli oyunları bozacağını, ülkemizin üretim ve ticaret kapasitesini ve de kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gerektiğini, vurguladı.  İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Ekonomimizde olumlu yönde gelişmeler var. Birçok sektörde de alınan tedbirlerin olumlu etkilerini göreceğiz. İş dünyamızın önümüzdeki toparlanma sürecine coşkuyla katılımı, Türkiye’nin ileriye doğru yeni hamlesinde çok kritik bir rol oynayacaktır.” dedi

Avdagiç, sınır güvenliğinin, artık sınır ötesinden başladığını, Türkiye’nin bu harekatla, sınırlarını ve topraklarını koruma altına aldığını söyledi.


Avdagiç, Barış Pınarı harekatının ülke üzerinde oynanan oyunu bozacağını, önceden yapılan, Pençe, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından sonra daha kapsamlı olan Barış Pınarı Harekatının başlamış olduğunu hatırlatıldı.


“İTO 428 bin üyesiyle, maddi manevi tüm gücüyle devletimizin ve ordumuzun yanındadır, arkasındadır. Milletimizin bekası, topraklarımızın bütünlüğü, her şeyden daha üstün ve önceliktir.” Sözleriyle ülke desteğinde oldukların altını kalın çizdi.


Avdagiç, geçtiğimiz hafta 14 aydan beri negatif yönde seyreden verilerin yönünün yukarı doğru çevrilmeye başladığını, verilerdeki pozitife dönüşte, hükümetin aldığı tedbirlerin de etkisiyle ekonominin iyileşmeye başlamasının ve baz etkisinin etkili olduğunu, iyi bir gidişat yakalandığını açıkladı.

İTO Başkanı Avdagiç, “İş dünyamızın önümüzdeki toparlanma sürecine coşkuyla katılımı, Türkiye’nin ileriye doğru yeni hamlesinde çok kritik bir rol oynayacaktır. O kritik rol, aslında ‘başrol’dür. Enflasyondaki ılımlı seyir, faiz indirimi konusunda Merkez Bankasına imkan tanıyor. İş dünyası olarak, ekonomideki olumlu etkileri görülen faiz oranlarındaki düşüşün devam ettirilmesini arzu ediyoruz.” Şeklinde gelişmeleri ifade etti.


Şekib Avdagiç, “Ekonomiyi yeniden büyüme rotasına sokarken başka tedbirler de almalıyız. Bir başka ifadeyle, bu süreçte ülkemizin üretim ve ticaret kapasitesini ve de kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.


Ayrıca Grup No 36 Örme Kumaş Çorap Trikotaj Mustafa Balkuv, Grup No 5 Kargo, Posta Ve Depolama Meslek Komitesi Meclis üyesi Sait Kılıç , Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Taner Dinçşahin Komitelerin sorunları hakkında konuşma yaptılar.

Translate »