Faiz indiriminde en hızlı banka SNB

İsviçre Merkez Bankası (SNB), son 3 ayda ikinci faiz indirimine giderek gelişmiş ülkelerin para politikasındaki gevşeme adımlarına öncülük ederken, Avrupa ve Kanada bu ülkeyi takip etti.

Faiz indirimlerinin daha sıkı dillendirildiği dönemin en hızlı bankası İsviçre Merkez Bankası (SNB) oldu. Banka politika faizinde indirime giden ilk büyük merkez bankası olurken, Mart ayında politika faizini sürpriz bir şekilde indirdi.

SNB’nin ardından Haziran’da faiz indirimi yapan Kanada Merkez Bankası (BoC) ile Avrupa Merkez Bankası (AMB) da para politikasında gevşeme adımlarına başlayan önde gelen merkez bankaları arasında yer aldı.

Politika faizini İngiltere Merkez Bankası (BoE) son 16 yılın, ABD Merkez Bankası (Fed) ise son 23 yılın en yüksek seviyelerinde tutmaya ederken, Macaristan, Çekya ve İsveç gibi ülkelerin merkez bankaları da politika faizini düşürdü.

Dokuz yıl sonra ilk sürpriz geldi

Yılda 4 kez para politikası toplantısı yapan İsviçre Merkez Bankası (SNB), mart ayında gerçekleşen 2024’ün ilk toplantısında politika faizini beklenmedik şekilde 25 baz puan düşürdü.

Bankadan yapılan açıklamada, politika faizinin yüzde 1,50’ye indirildiği belirtilerek, “Para politikasının gevşetilmesi, son 2,5 yılda enflasyonla mücadelenin etkili olması nedeniyle mümkün olmuştur” değerlendirmesine yer verildi.

SNB, İsviçre para biriminin değer kazanmasını da göz önünde bulundurarak faiz indirimi kararı aldığını belirtti.

Beklentiler SNB’nin politika faizini yüzde 1,75 seviyesinde sabit tutacağı yönündeydi. Sürpriz faiz indirimi SNB’nin 9 yılda yaptığı ilk faiz indirimi oldu.

Analistler, SNB’nin faiz oranlarını düşürmek için hazirandaki toplantısına kadar bekleyeceğini tahmin ediyordu. Banka, 20 Haziran’da da faiz indirimine devam etti ve politika faizini ekonomiye destek için 25 baz puan düşürerek yüzde 1,25’e çekti.

SNB’nin açıklamasında enflasyonist baskının bir önceki çeyreğe kıyasla azalmaya devam ettiği kaydedildi.

İsviçre frangının ülkenin ihracata dayalı ekonomisine zarar verebilecek seviyede hızlı değer kazanmasını engellemek amacıyla 2014-2022 yıllarında negatif faiz politikası benimseyen SNB, Kovid-19 salgını sonrası enflasyonist baskıya karşı koymak için parasal sıkılaştırmalara gitmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish