Küresel piyasalarda Nvidia gerilimi

Küresel piyasalar ABD’de Nvidia hisselerindeki düşüşe odaklandı. Üç gündür sert şekilde düşen Nvidia hissesi teknik düzeltme bölgesine girdi.

Nvidia hissesinin günü yüzde 7’ye yakın kayıpla tamamladığı Pazartesi günü S&P 500 yüzde 0,31, Nasdaq 100 yüzde 1,15 düştü. Yaşanan satış piyasalarda teknoloji rallisinin sonuna gelinmiş olabileceği algısı yarattı. Deutsche Bank teknoloji rallisi sonrası ABD hisselerinin yükselişe ara vereceğini öngörürken, RBC Capital Markets piyasada çok fazla iyi haber olduğunu ve bu iyimserliğin haksız çıkması halinde aşağı yönlü risklerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Oppenheimer’a göre boğa piyasası sürdürülebilir görünse de, bir miktar kâr alımı beklenmeli.

Yeni işlem gününde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise sınırlı şekilde artıda. Asya endeksleri Wall Street’te dün yaşanan düşüşe rağmen yatırımcıların teknoloji hisselerinden diğer sektörlere geçiş yapmasıyla genel olarak artıda. Japon hisseleri olumlu ayrışırken, MSCI Asya Pasifik Endeksi finansal sektör ve tüketim malı üreticilerinin hisseleri ile yükseliş kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish