Altın Fed’in favori enflasyon göstergesi öncesi yatay

Altın fiyatları Fed’in enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Altın, Fed’in faiz oranlarını ne zaman azaltmaya başlayabileceğine ışık tutacak ABD enflasyon verileri öncesinde yatay seyrediyor.

Altın, Perşembe günü yüzde 1’den fazla değer kazandıktan sonra haftanın son işlem gününde ons başına 2.326 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2.466 TL seviyesinde.

ABD’de GSYH yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,4 artarken, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana en düşük büyüme oranı kaydedildi.
Söz konusu dönemde GSYH verisinde yukarı yönlü revizyona gidildi. Ülkenin GSYH verisine ilişkin nisan ayında yayımlanan öncü verilerde ekonominin yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,6, mayıs ayında yayımlanan ikinci tahminlerde de yüzde 1,3 büyüdüğü kaydedilmişti. Öte yandan, ekonominin ana büyüme motoru olan kişisel harcamalar da yüzde 1,5 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre GSYİH’nin yüzde 1,4 büyümesi ve tüketici harcamalarının ise yüzde 2,0 artması bekleniyordu.

Altın bu yıl, Fed’in daha gevşek politika uygulayacağı beklentileri ve bölgedeki birçok para biriminin zayıflaması ile desteklendi. Merkez bankalarının bir kısmının uyumlu satın almaları da değerli metale avantaj sağladı.

Bugün açıklanacak, Fed’in tercih ettiği temel enflasyon göstergesinin geçen ay yıllık bazda yüzde 2,6 ile Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye yavaşladığını göstermesi bekleniyor. Verinin tahminlerin ışığında açıklanması halinde, ABD faiz oranlarının düşmesinin önü açılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish