Şimşek: Sonraki paket için borsa kazançlarına vergi çalışılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi gündemindeki son gelişmeleri değerlendirmek için Bloomberg HT-Habertürk yayınına katıldı. Şimşek yayında mevcut programın geldiği seviyeden, vergi paketiyle ilgili tartışmalara, enflasyonla mücadeleden asgari ücrete kadar birçok konu başlığına ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Şimşek, yurt içi piyasalarda dikkatle takip edilen sermaye kazançlarının vergilendirilmesi yönündeki çalışmalarla ilgili olarak da “Bu pakette yok ama sonraki paket için borsa kazançlarına vergi çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk yayınında ekonominin temel konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek’in öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Gri listeden çıkışımız bir ekip çalışması. Daha önce mevzuat çalışması yapılmıştı ama en önemlisi uygulamadaki etkinlikti. Gri listeye girmek kolay çıkmak zor. İçişleri ve Adalet Bakanlığımızın desteği olmasaydı bu listeden çıkamazdık. Haziran ayından bu yana bir araya geldiğim bütün hazine bakanlarıyla bu konuyu konuştuk.

Bizim finansal sistemimizin sağlıklı işlemesi ve itibarlı olması lazım. Listeden çıkmak büyük kazanım ama burada esas amaç Türkiye’nin güvenilebilir olduğunu ortaya koymaktı.

Siyasi mülahazalar devreye girmesin diye FATF’ye bir mektup bile yazdık.

Son aylarda kaynak girişi güçlü oranda arttı. Şu an bu kaynak girişini nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz. Sisteme çok Döviz girince aşırı TL basıyorsunuz. Bu da likidite fazlası yaratıyor.

Rezerv yeterliliği bakımından neredeyse IMF kriterini yakaladık. Yurt içi bankalarla olan swapları neredeyse 5 milyar dolara indirdik. Vadesi gelmişken kapatıyoruz. Swap hariç net rezerv artı 12 milyar dolara yükseldi. Döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardık.

Reel bazda lirada bir miktar değerleme oldu. Esas hedefimiz enflasyonu kalıcı şekilde düşürerek nominal kurlarda istikrar sağlamak.

Gri liste kararından sonra Moody’s’in bunun olumlu yönde yansıyacağı yönünde değerlendirmesi var. Fon akışı son derece güçlü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish