AMB yetkilisinden hizmet enflasyonu vurgusu

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, faiz indirimi açısından hizmet enflasyonunun kritik olduğunu ve enflasyondaki gidişatı görmek için zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başekonomisti Philip Lane, Portekiz’de AMB’nin yıllık olarak düzenlediği forumda Bloomberg International’a mülakat verdi. Lane, Temmuz ayında bir indirim ihtimali konusunda ekonomik verilere işaret etti.

Haziran ayı enflasyon verisinin fiyat baskıları konusunda sorularını tam anlamıyla yanıtlamadığını belirten yetkili “Hala hizmet enflasyonu konusunda sorularımız var. Son günlerde hizmet enflasyonunun aykırı hareket ettiğini gördük. Hizmet enflasyonunun geriye dönük bir unsur olup olmadığını ve hızlı enflasyondaki düşüşün bir mirası mı, yoksa kalıcı bir unsur mu olduğunu görmemiz gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Lane, Haziran enflasyon rakamının tahminleri doğrultusunda gerçekleştiğini ve enflasyondaki gidişatı görmek için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Geçen ay ilk faiz indirimini gerçekleştiren AMB, indirimlerin devamı konusunda temkinli hareket etmeyi tercih ediyor. Yetkililer, gelecekteki fiyat baskıları konusunda özellikle hizmet enflasyonu ve ücret artışlarına dikkat çekiyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde da Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmek için acelesi olmadığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish