AB, Çin’den elektrikli oto ithalatına ek vergiyi yürürlüğe koydu

Avrupa Birliği (AB), yarından itibaren Çin’de üretilen elektrikli otomobillerin Birlik üyesi ülkelere ithalatında yüzde 38,1’e varan oranlarda ilave vergi uygulayacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin’de üretilen elektrikli otomobillere sağlanan sübvansiyonlar nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında alınan kararlar ve uygulamaya giren tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

Çin’e yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturmanın başlatılması üzerinden 9 ay geçtiği anımsatılan açıklamada, “AB Komisyonu, Çin’den elektrikli otomobillerin ithalatına geçici telafi edici vergiler getirdi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, AB Komisyonunun yürüttüğü soruşturmada Çin’deki elektrikli otomobil değer zincirinin haksız sübvansiyondan faydalandığı sonucuna varıldığı kaydedildi.

Bu konuda bir çözüm bulmak için Çin hükümetiyle AB arasındaki görüşmelerin yoğunlaştığına işaret edilen açıklamada, “AB’nin endişelerini giderecek, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile uyumlu bir çözüme ulaşmak amacıyla teknik düzeyde temaslar devam ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish