Avrupa iş dünyası yüksek enerji fiyatlarından şikayetçi

Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BusinessEurope), Avrupa Birliği’nin (AB), ABD ve Çin ile arasındaki enerji fiyat farkını şikayet etti. Enerji fiyatlarının önümüzdeki yıllarda söz konusu ülkelerden yüzde 50 daha fazla olacağına dikkat çekilirken BusinessEurope Genel Direktörü Markus Beyrer, “Yüksek enerji fiyatları, Avrupalı ​​şirketlerin küresel rekabet gücünü ve endüstriyel üretimini ciddi şekilde engellemeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

BusinessEurope, enerji ve iklim dostu dönüşümünde AB’nin rekabetçiliğinin nasıl güçlendirilebileceği konusunda hazırladığı çalışmayı yayımladı.

Çalışmada, acil önlem alınmadığı takdirde Avrupa’nın diğer bölgelerle arasındaki enerji fiyat açığının daha da artacağı ifade edildi.

Daha rekabetçi enerji ve iklim dönüşümünün hala mümkün olduğu belirtilen çalışmada, ancak bunun için yeni dönemde AB organlarının hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerektiği kaydedildi.

Çalışmada, “Daha destekleyici AB enerji politikalarıyla kontrollü bir geçiş durumunda bile Avrupa’daki enerji maliyetlerinin 2050 yılına kadar ABD, Çin ve Hindistan’dakinden en az yüzde 50 daha yüksek olması bekleniyor” ifadesine yer verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish