Petrol 2 ayın en yüksek seviyesine yükseldi

Petrol, hükümet raporunun ABD ham stoklarının neredeyse bir yılın en sert düşüşünü göstermesinin ardından iki aydan fazla bir süredir en yüksek seviyede kapadı.

ABD ham petrolü, Enerji Bilgi İdaresi’nin ABD petrol stoklarında Temmuz 2023’ün sonlarından bu yana en büyük düşüş olan 12,2 milyon varillik bir düşüş bildirmesinin ardından yüzde 1,3 yükselerek varil başına 84 dolara yaklaşarak Nisan ortasından bu yana en yüksek kapanış fiyatına ulaştı. Ham petrol Haziran ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 14 civarında seyrediyor.

OPEC+’nın arzı kısıtlamasıyla ham petrol bu yıl güçlü bir şekilde yüksek seyrediyor ve hisse senedi piyasalarındaki risk iştahı vadeli kontratlara yardımcı oluyor. Yatırımcıların İran’ın yanı sıra Fransa ve İngiltere’deki seçimleri izlemesi nedeniyle jeopolitik riskler de kazanımlara katkıda bulunuyor. Ortadoğu’da İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilimin daha geniş bir çatışmaya dönüşme tehlikesi var.

Yakın zamanda, potansiyel olarak aktif bir kasırga sezonuna ilişkin endişeler, Beryl Kasırgası’nın Karayipler üzerinden Jamaika’ya doğru ilerlemesi nedeniyle fiyatları destekledi. ABD’deki makroekonomik ortam olumsuz rüzgarları da beraberinde getirdi. Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü yaptığı açıklamada, son ekonomik verilerin enflasyonun aşağı yönlü bir yola girdiğini gösterdiğini söyledi ancak yetkililerin faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla kanıta ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish