‘Mini Ada’ İstanbul Havalimanı’nda hizmet verecek

Akınsoft şirketi tarafından Konya’da üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim insansı robotları olan ‘Mini Ada’ların İstanbul Havalimanı’nda hizmete başlaması ile ilgili çalışma yapılıyor.

kınsoft şirketi tarafından Konya’da üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim insansı robotları olan ‘Mini Ada’ların İstanbul Havalimanı’nda hizmete başlaması ile ilgili çalışma yapılıyor.

İmzalanması planlanan anlaşma çerçevesince, Antalya’da düzenlenen Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde dans ettiği sırada sahneden düşerek hasar gören Mini Ada’nın bir üst modeli havalimanında görev yapmaya başlayacak.Bu modelde robotların plastik malzemeleri daha da sağlamlaştırılırken, robotlarda bulunan çarpmayı ve düşmeyi engelleyecek sensör sayısı da artırıldı.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; İstanbul Havalimanı’nda ilk etapta 5 adet insansı robot için imzalar atılacak. Her biri yaklaşık 85 bin lira olan robotların sayısı ileriki dönemde artırabilecek. Robotlar Türkçe’nin yanı sıra Rusça, İngilizce ve Arapça da hizmet verecek.

 

Translate »