Ödülsüz Ödül Töreni


Maddi olmayan teşvikler, yüksek başarılar, ticari eylemler, sosyal açıdan önemli faliyetler için verilen ödüller… İşteki teşvik, teşvik mekanizmaları ve bir değerlendirme hedefi olarak; ülke boyutlarında üstün yetenekler, çeşitli çabalardaki turizm başarılarına verilen Skalite ödülleri.Turizme dolayısıyla devletin güçlendirilmesine yüksek düzeyde katkı sağlayan, ülkenin ekonomik, manevi potansiyelinin artması için en yüksek teşvik biçimini temsil eden turizm Skalite ödüllerine layık olan turizmciler oldu.


Skal İstanbul 22’inci Skalite  “2019 Skalite Özel Ödülleri” bu yıl “Ödül Siz’siniz…” sloganı ile ödül vermeden tören gerçekleşti.SKAL İstanbul kulübü Başkanı Ata Eremsoy yönetim kurul üyelerini sahneye alarak “Bu yıl Skalite ödülün sahibi sizlersiniz.”diyerek turizmcilerin üstün başarılı çalışmalarını onere etdi. Sponsorlara plaketleri Yönetim Kurul üyelerinin vermesini rica etdi. Böylece asil davranışlara tanık olduk.


Genel Müdürlüğünü SKAL İstanbul Kulübü Başkanı Ata Eremsoy’un yaptığı Taksim The Marmara Hotel’in işletme bünyesindeki Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gecede  “Ödül Siz’siniz” denilerek gerçek ödüle layık görülen 2019 yılını fedakarca çalışan ve yüksek başarı gösteren tüm turizmciler manevi olarak Sklalite ödülün sahibi oldular.22’incisi düzenlenen, Dünya turizmin üst düzey yöneticilerin turizm profesyonellerinin oluşturduğu küresel turizmin en eski turizm sivil toplum örgütü olan SKAL bünyesindeki SKAL International İstanbul Kulübü’nün “2019 Skalite Özel Ödülleri” 16 Aralık 2019  Pazartesi günü günü Esma Sultan Yalısında gerçekleşti.


Gecenin sunuculuğunu Yönetim kurul üyesi Mustafa Yalçın üstlendi. Esma Sultan Yalı tarihçesi hakkında bilgileri hatırlatdı.


Toplantıya Türkiye Seyahat Acentalar Birliği (TURSAB) Yönetim Kurul Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, SKAL Dünya geçmiş dönem Başkanı Hülya Aslantaş, Geçmiş dönem SKAL Uluslarası SKAL Dernekleri Türkiye Federasyon Başkanı Faik Alsaç,  SKAL İstanbul kulübü Başkanı Ata Eremsoy, SKAL İstanbul Kulübü As Başkan Ayşe Önen, yönetim kurul üyeleri, Selma Tatar, Mustafa Yalçın, SKAL İstanbul Kulübü geçen dönem Başkanları Fatma Bahar Birinci, Sadettin Bülbül, GM –  Marriott Hotels Global Satış Turkiye Genel Müdürü Seyhan Ayel Girit  Elıte World Otelleri Zincir Genel Müdürü Ünsal Şınık, geçen dönem TUROB Başkanı Timur Bayındır, TUROB Başkanı Muberra Eresin, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre merkezi (ICEC) Genel Müdür Handan Boyce  Anadolu Folk Topluluğu Sahibi Göksenin İleri,  Başda olmak üzere, SKAL İstanbul Kulübü üyeleri, turizm üst düzey temsilcileri ve turizm dünyasının seçkin isimleri katıldılar. Türk ekonomisinin GSYİH’sının önemli payını sağlayan en büyük sektörlerinden biri haline gelen turizm endüstrisi, değişimle yıllar içinde inanılmaz hızlı büyüme sağlıyarak küresel bir iş haline geldi. Küreselleşme ve artan gelirler, turizm sektörünün hızlı büyümesi için uygun koşullar yarattı. Dijital iş dünyasından bile daha hızlı büyüyor. 

2030’a kadar olan dönem için yeni Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ışığında, sürdürülebilir kalkınmanın üç bileşeninin uygulanmasına katkıda bulunan turizmin gelişmesine önem verilmiştir.“Sürdürülebilir turizm” ve “sürdürülebilir turizm” kavramları, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) siyasi gündeminde sürekli olarak ortaya çıkmış ve önemli beyanlar, rehber belgeler ve girişimler ve UNWTO için temelde öncelik olma. Aynı zamanda, UNWTO belgelerinde, yukarıda belirtilen kavramlar çoğu zaman eşanlamlı olarak kullanılmaya başlandı. İşte Skalite ödülleri bunların ışığında sürdürebilir, kaynakları tüketmeyen, çevreye duyarlı, yeşil, temiz ve kaliteli turizm uygulayıcılarına verilirken dikkate alınmaktadır.Turizm endüstrisinin gelişimine katılmak, bunun sorumluluğunu hissetmek, başarılı olmak için, bu işte çalışan kişilerin sorumluluğu ve turizm altyapısını ve prosedürlerini iyileştirme yükünü taşıyan organizasyonu geliştiren örgütlerin sorumluluğu yadsınamaz

İşteki teşvik ve teşvik mekanizmaları olarak; bir değerlendirme hedefi olarak;

üstün yetenekler, çeşitli çabalardaki başarılar ve bölgesel ya da belediye seviyelerinde diğer sosyal, ekonomik politik ve sosyal başarılar için ödüllendirme uygulaması olarak Skalite Ödülleri başarılı bir organizasyondur.


Skalite ‘Turizm’de Kalite’ Ödülleri’nin amacı turizm sektöründe kalite ve kaliteye yapılan yatırımın çıtasını yükseltmeyi hedefleyen kişi ve kuruluşları ödüllendirmek olduğu kadar, kaliteyi bir yönetim felsefesi olarak benimsemiş bu kişilerin aynı zamanda sektör çalışanlarına örnek olmalarını sağlamak. Seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan tek uluslararası organizasyon olan Skal International, geçmişiyle dünyanın en köklü sivil toplum örgütlerinden biridir.Ödül gecesi, sahne alan orkestranın nostaljik dans müzikleri ve solisti Seran Bilgi’nin unutulmayan şarkıları eşliğinde turizmciler dansederek eğlenerek 2019 yılının son yorgunluklarını atdılar. Tüm gece devam eden turizm sohbetleri hatıra fotografları ile etkinlik son buldu.


SKAL İstanbul kulübü yönetim kurul üyesi Mustafa Yalçın’ın hatırlatdığı Esma Sultan tarihçe özeti olarak “Padişah Abdülaziz’in kızı Esma Sultan adını verdiği bu yalı sarayda yaşamıştır. 16 yaşında, Çerkez Mehmet Paşa ile evliliği sonunda kendine hediye edilen bu yalıda 10 yıl yaşadıktan sonra vefat eden Esma Sultan’ın adı yine bu eserle birlikte anılmakta ve yaşamaktadır. Kendisinden sonra 1915 yılına dek Osmanlı mülkü olarak kalan yalı, 1918 de Rum okulu, 1922 de tütün deposu haline getirilip kullanılmıştır. Serüvenine 1975 e kadar depo, marangoz vb şekillerde devam eden yapı 1975 yılında yangın geçirip, 1990 da bugünkü işletmecisi tarafından satın alınıp, bir proje ile 2001 yılından itibaren şu anki hizmet verdiği şekline kavuşturuldu.”


yilmazparlar@yahoo.com

Translate »